Fit Sports
logo
Projekt Evropské unie

Chcete zažít neuvěřitelné zážitky a spoustu zábavy ?

Tak právě pro Vás máme připravené následující kurzy

Neváhejte a přihlaste se na některou z aktivit

Jaké vybrat kolečka?

U koleček stejně jako u bruslí je důležitě vědět zda-li budete hrát inline hokej, rychlobruslit či jezdit rekreačně. Pro každou z těchto aktivit se hodí jiný typ koleček.

/--div
Většina koleček je vytvořena z polyuretanu. Základní vlastnosti jsou následující:
 \--

/--div
1) Průměr (diameter) koleček
Jde o výšku koleček a měří se v milimetrech. Příkladem je 84/20, kde první údaje označuje průměr kolečka a druhý šířku. Tento údaj je zpravidla napsaný na boční straně. Většina koleček má velikost 70–84mm, kromě typů agressive, které mívají okolo menší podle toho zda se používají na zábradlí, rampy atd.. Bruslaři, kteří upřednostňují větší rychlost zpravidla využívají 80 mm i vyšší. Jednoduše řečeno čím větší kolečko, tím rychlejší jízda, čím menší kolečko tím jste obratnější.
\--

/--div
Stupeň dovednosti Velikost koleček
\--

/--div
Začátečníci 78–80 mm
\--

/--div
Mírně a středně pokročilí 82–84 mm
\--

/--div
Zkušení bruslaři 90 a více mm
\--

/--div
Větší kolečka umožňují rychlejší jízdu, ale nevýhodou je, že oblouky s nimi jsou delší a také se s nimi dá méně manévrovat.
\--

/--div
Menší kolečka získáte zpravidla levněji, druhou stranou mince však je, že zpravidla mají kratší životnost, protože mají méně materiálu, který se z nich sjíždí. Ale protože jsou malá kolečka vhodná především pro provozování akrobatických kousků, bývají vyrobena z materiálů s vyšší tvrdostí, protože mají lepší skluz, takže jejich sjíždění je pomalejší.
\--

/--div
2) tvrdost (hardness) koleček
\--

/--div
Označuje se číslem a velkým písmenem A. Příkladem je 80 A. Čím vyšší je číslo, tím je kolečko tvrdší. Tvrdost je měřena durometrem, rozsah je od 0 pro nejměkčí do 100 pro nejtvrdší. Většina rekreačních bruslí má tvrdost od 74–82 A a je uvedena na jejich boční straně.
\--

/--div
Tvrdá kolečka – jsou rychlejší, ale méně pohodlná na nerovném povrchu, hůře absorbují nerovnosti, ale naopak se pomaleji sjíždí.
\--

/--div
Měkká kolečka- jsou pomalejší, ale pohodlnější. Musíte u nich také počítat s rychlejším opotřebováním, obzvláště na méně kvalitním povrchu.
\--

/--div
Doporučení u tvrdosti:
\--

/--div
měkčí kolečka (78A – 82A)- začínající a mírně pokročilý bruslaři
\--

/--div
tvrdší kolečka (82A a více) – mírně pokročilý a zkušení bruslaři
\--

/--div
Pro jízdu ve venkovním prostředí se doporučují spíše měkčí kolečka, kvůli lepší absorbci otřesů, ale nevýhodou je, že se rychleji sjíždí. Naopak tvrdší kolečka se používají spíše do vnitřních prostor, kvůli jejich menší přilnavost. (bývají hladší příkladem je agressive skating na U-rampě atd.). Důležitým kriteriem pro pokročilejší jezdce je teplota prostředí. V případě velmi teplého podnebí, bývají cesty roztavené, a proto je lepší využít kolečka s větší tvrdostí. Naopak pro chladnější období, kdy je povrch tvrdý, jsou vhodnější měkká kolečka
\--

/--div
Obecné rady (shrnutí):
\--

/--div
Podle toho na jaký styl jízdy jste zvyklý je nutno zvolit také správná kolečka. Obecné rady pro vás:
\--

/--div
čím je kolečko větší a tvrdší, tím pojedete rychleji, ale obtížněji bude brusle ovládat a více ucítíte nerovnosti terénu
s menšími kolečky budete obratnější a nižší tvrdost kolečka vám umožní menší citlivost na terénní nerovnosti. Jezdit však budete pomaleji.
\--

/--div
3) ložiska koleček
\--

/--div
Nalezneme je uvnitř nábojů koleček a patří ke nejdůležitějším částem brusle, protože ovlivňují rychlost a kvalitu jízdy. Pokud máte kvalitní ložiska, tak ty vám umožní jízdu s menší námahou, poněvadž udrží kolečka v chodu s menším třením. Rozlišují se podle kvality a přesnosti s jakou byla vyrobena. Značí se velkými písmeny a číslem: ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 nebo ABEC-7 (ABEC je zkratka pro normalizační komisi ložisek USA Annular Bearing Engineering Committee, která posuzuje kvalitu ložisek)
\--

/--div
Jak postupovat při posuzování ložisek?
\--

/--div
Nejlepší způsob při koupi brusle je roztočit kolečka. Pokud se bude jednat o kvalitní ložiska tak zjistíte následující vlastnosti:
\--

/--div
Tichý chod koleček
\--

/--div
Stejná doba točení
\--

/--div
Nezjistíte cukání, plynulý dojezd koleček
\--

/--div
Obecné rady (shrnutí)
\--

/--div
ložiska-značí se velkými písmeny ABEC s lichým číslem např. ABEC-1,ABEC-3 a stanovuje odchylku ložiska od přesných rozměrů
\--

/--div
čím vyšší číslo, tím vyšší je přesnost ložiska
\--

/--div
nejlevnější brusle – mají ABEC 3
\--

/--div
nejrozšířenější jsou – ABEC 5 a ABEC 7
\--

/--div
pro rychlou jízdu – nejkvalitnější ložiska až ABEC 9

12.04.2021 @ 15:46

« Previous 1 7 12 13 14 15 16 17 18 23 Next »