Fit Sports
logo
Projekt Evropské unie

Chcete zažít neuvěřitelné zážitky a spoustu zábavy ?

Tak právě pro Vás máme připravené následující kurzy

Neváhejte a přihlaste se na některou z aktivit

Jakou si pořídit přilbu?

Ochranné pomůcky pro inline bruslení jsou jednou z nejdůležitějších věcí, neboť zajišťují bezpečnost jezdce.Je zde totiž velká možnost pádu, jak dopředu, tak dozadu. Brzdná dráha na bruslích je delší než například na kole. Mnohdy pád nezáleží na vašich jezdeckých schopnostech a zkušenostech, ale do hry vstupují také vnější okolnosti, které nemůžete ovlivnit (kamen, díra v povrchu, pes, dítě apod.)

/--div
Přilba (může být i cyklistická)
\--

/--div
Zranění hlavy na inline bruslích jsou poměrně častá a mohou způsobit otřes mozku, pohmožděniny a další zranění. Proto ochrana hlavy patří k nejdůležitějším prvkům při inline bruslení.
Materiál: tělo helmy tvoří polystyren a slouží k ochraně před poškozením. V případě, že je pokrytý pevnou folií, která je na polystyrenový skelet nalepována, tak zabraňuje proražení polystyrenu i v případě dalšího nárazu. (příklad náraz do zdi a následné spadnutí na zem)
 \--

/--div
Typy: zpravidla se dělí podle tvaru do několika typů: dětské, silniční, horské až freestylové. Na rozdíl od cyklistické mívají inlinové delší zadní část, protože chrání zátylek hlavy. Bruslaři spíše než cyklisté padají dozadu. Pevné, lehké a vzdušné helmy bývají dražší. Součástí bývá síťka proti hmyzu v předních otvorech. Samotné větrací otvory však snižují pevnost helem.
\--

/--div
Barevně odlišená: barevná helma je vhodná pro zviditelnění cyklisty či inline bruslaře při jízdě na vozovce. Helmu, která vyzkoušela pády většího druhu či přes hlavu již raději nepoužívejte. Vady a praskliny nemusí být na první pohled viditelné. Někteří výrobci vám do tří let od nákupu poskytnou na novou helmu stejné značky výraznou slevu.
\--

/--div
Pamatujte si: helmy se vyrábějí v rozmezí velikostí 48 –67.Vyzkoušejte si je před koupí a zatřepejte hlavou. Měla by vám sedět pevně na vrcholu hlavy a neposunovat se po ní ani při vyvinutí větší síly. Vybrané modely mají jen jednu velikost, která se přizpůsobí vaší hlavě pomocí různých upínacích systémů. Pokud si vyberete malou helmu, vždycky vás bude tlačit a nebudete ji nosit. Na druhé straně velká bez kvalitního systému upínání bude příliš volná a při pádu se může posunout. Může totiž při prvním nárazu odkrýt část hlavy a neuchránit ji před druhým, tvrdým dopadem stejně jako helma špatně nasazená nebo bez kvalitního zapínání. Moderní a bezpečná přilba má mít dva upínací mechanismy. Prvním jsou pásky spojené pod bradou, druhým systém umožňující přizpůsobit vnitřní pásek obvodu hlavy. Pokud někde ještě objevíte přilbu, která má pouze pásky pod bradou, raději se jí vyhněte. Nedrží příliš na hlavě a není bezpečná. Vnitřní upínací mechanismy se liší v ovládání – otočná kolečka umožňují regulaci i za jízdy, jiné systémy vyžadují k nastavení obě ruce. U těchto je problém s nastavením za jízdy, ale jinak je manipulace s nimi snadná.
Postup(správné nasazení helmy): přilba chrání dobře, jen pokud dobře padne. Vyzkoušejte různé velikosti a vyberte tedy takovou, která pohodlně a spolehlivě sedí na hlavě. Abyste zajistili požadovanou ochranu, musí být přilba nasazena správným způsobem. Přední část přilby musí být mírně nad obočím. Pásky pro přitažení nastavte tak, aby při zahýbání hlavou a prudším pohybu přilba nezměnila polohu. Pásky by měly být umístěny tak, aby nezakrývaly uši, přezka musí ležet mimo čelist. Pásky a přezka by měly být pevně, ale zároveň pohodlně seřízeny. Přilba by se neměla pohnout dozadu – musí vždy chránit čelo. Velikost můžete doladit pomocí otočného kolečka na zadní straně přilby.
\--

/--div
Poznámka: To, jak sedí a drží na hlavě, by mělo stát nad vším – designem, značkou, dokonce i nad provedením a materiály. Pokud nesedí, zapomeňte na oblíbenou značku i na to, že se vám líbí.
\--

/--div
Návod na ošetření:
\--

/--div

 • 1. Přilba není určena k horolezectví, nebo jiným aktivitám, při kterých je hrozí nebezpečí oběšení nebo pádu předmětů na hlavu.
 • 2. Může být vážně poškozena látkami jako jsou rozpouštědla, barvy, čistící prostředky a lepidla.
 • 3. Pro čištění používejte pouze roztok vody s mýdlem.
 • 4. Nedělejte na ní žádné úpravy.
 • 5. Téměř celá přilba je vyrobena z polystyrénu, proto může být proražená ostrými předměty.
 • 6. Nepoužívejte přilbu k jinému než danému účelu

Výběr velikosti (mohou se mírně lišit):

 • 1. velikost S – do 54(56)cm
 • 2. velikost M – od 52–58cm
 • 3. velikost L – od 58–61cm
 • 4. velkost XL – od 60–67cm

\--

/--div
Obecné rady (shrnutí)
\--

/--div

 • 1. Helma nesmí tlačit – byť by tlak byl jen nepatrný a lokální, už po krátké jízdě se z něj stane velký, provázený bolestmi.
 • 2. Neměla by být příliš volná – příliš velká přilba nekopíruje hlavu a nesedí. Při nasazení, zatřepte hlavou. Jakmile špatně drží – padá do očí, na zátylek či sjíždí do stran-raději si vyberte jinou.
 • 3. Nejdůležitějšími parametry pro výběr jsou: velikost, stabilita na hlavě, konstrukce přilby a její komfort. Vše totiž spolu souvisí: pokud zvolíte příliš velkou přilbu, nebude držet na hlavě; malá bude zase nepohodlná.
 • 4. Měla by mít dva upínací systémy: pásky spojené pod bradou a systém umožňující přizpůsobit vnitřní pásek obvodu hlavy.
 • 5. Pokud při nárazu helma praskne – byť jen nepatrně, je nutné ji vyměnit. Pevnost konstrukce klesá a při dalším nárazu vás nemusí ochránit.
 • 6. Cyklistické helmy by měly mít označení značkou CE, tedy evropským atestem. Pokud chybí, tak jí raději nekupujte

12.04.2021 @ 15:28

« Previous 1 7 12 14 15 16 17 18 19 20 23 Next »