Fit Sports
logo
Projekt Evropské unie

Chcete zažít neuvěřitelné zážitky a spoustu zábavy ?

Tak právě pro Vás máme připravené následující kurzy

Neváhejte a přihlaste se na některou z aktivit

Co je dobré vědět o botě a brzdě

Bota: by měla perfektně padnout; nesmí tlačit, ale na druhé straně být příliš volná. Měla by být také dobře odvětrávaná. Pro větší oporu je lépe pro začátečníky, aby měli boty co nejvýše v oblasti lýtka, které poskytují větší oporu a jistotu. Pro sportovní účely se používají nižší boty.

/--div
Brusle určené pro rekreační jízdu mají zpravidla měkkou botu. Obsahují obvykle jednu přezku v oblasti kotníku a pro dotažení pásek se suchým zipem. Mnohé brusle mají pro zpevnění tkaničky, ale mohou být nahrazeny strunou. (zpravidla silonovou)
 \--

/--div
Výběr velikosti:
se řídí podle velikosti nohy
\--

/--div

Rám: se vyrábí z plastů, slitin hliníku či dalších kovů nebo kompozitů (např. karbon). Je připevněn k botě a slouží pro upevnění koleček. U lepších bruslí bude tužší rám, sloužící pro kvalitní a bezpečné připojení k botě. Zájemci o technickou jízdu, využívající rychlé otočky, mohou využít rámu, které umožní nastavit některá kolečka trochu níž, což se nazývá „rockering.“

Druhy rámů:
\--

/--div

  • 1. Ze slitin hliníku slitin – pevné a dobře přenáší energii bruslaře do odrazů, na druhé straně tlumí hůře otřesy.
  • 2. Z plastů – tlumí otřesy, spíše měkké. Nejsou také tak odolné proti poničení. (bruslař větší váhové kategorie je může opotřebovávat)
  • 3. Kompozitové – pevné, s nízkou hmotností, ale bývají dražší

\--

/--div
Délka rámu:
\--

/--div
Kratší rám – lépe točivý, hůře vede ve vyšších rychlostech (např. z kopce)
\--

/--div
Delší rám – hůře točivý, lépe vede ve vyšších rychlostech
\--

/--div
Pamatujte si: podstatné věci u rámu jsou tyto:
\--

/--div

  • a) velikost koleček, která se dají do rámu namontovat – například v rámu pro větší kolečka máte menší a časem je můžete vyměnit na větší.
  • b) připojení rámu k brusli – dvě možnosti:
  • – rám je přišroubován k botě – lze ho vyměnit
  • – rám je přinýtován – zjistěte si jeho tuhost

\--

/--div
Brzda: rekreační bruslaři by měli mít brusle vybaveny patní brzdou. Pro začátečníky představuje oporu a jistotu při zastavení. Je však důležité počítat s tím, že v případě častého používání se brzda opotřebuje. Na druhé straně je výměna brzdného špalku mnohem levnější záležitostí než když budete brzdit jinými způsoby, při kterých se opotřebovávají kolečka. Při nákupu brusle s brzdou se proto zeptejte na možnost výměny či dokoupení nové. Není špatné si zakoupit do rezervy několik brzdových špalků a informovat se o tom, kdo zajišťuje servis. Pokud si tímto nejste jisti, raději brusle nekupujte.

16.05.2021 @ 22:25

« Previous 1 7 12 18 20 21 22 23 Next »